20. října 2011

Organizovaná odpověď na protilidové plány a provokační mechanismy

Centrum druhého dne obrovské 48 hodinové stávkové mobilizace bylo přeneseno na centrální náměstí řeckého hlavního města, náměstí Syntagma, kdeMilitantní dělnická fronta (PAME) organizovala obrovskou manifestaci - obklíčení řeckého parlamentu. A druhý den výrazně překonal účastí předchozí stávky. Množství a bojovnost představuje hodnotné pokračování prvního dne 48 hodinové stávky. Současně uvnitř parlamentu, po žádosti KKE, se konalo jmenovité hlasování o článcích vládního návrhu zákona, kterými budou prováděna nová protidělnická opatření.

Je nutné poznamenat, že pokusy provokatérských mechanismů, probíhající s tolerancí policie na okrajích lidové manifestace, obdržely bojovnou a organizovanou odpověď od dobře organizované ochrany PAME, která zahnala zpět zahalené provokatéry. Je příznačné, že demonstranti z PAME byli cílem vražedných útoků, když byl jeden demonstrant vážně zraněn po útoku anarcho-fašistických skupin. Dobře organizovaná ochrana PAME účinně odrazila provokatéry a dala bojovnou odpověď na snahy buržoazního mechanismu rozptýlit manifestaci.

Je také třeba podotknout, že ve středu (19. 10.), první den stávky, v podstatě prošel protilidový návrh zákona vlády s většinou 154 poslanců, kterou disponuje. Zároveň stovky tisíc lidí (120 tisíc podle snížených odhadů policie) demonstrovaly před parlamentem se silami třídně orientovaných odborových organizací, které jsou spojené v PAME. Jak je obecně připouštěné dokonce i buržoazními médii, měly tyto síly převahu, pokud jde o masovou účast a bojovnost demonstrantů, kteří naplnili centrum Athén, ve srovnání se silami mobilizovanými vedením kompromisních odborových konfederací GSEE a ADEDY. Podobná byla situace v 70 městech po celé zemi, kde síly PAME zmobilizovaly desetitisíce pracujících a provedly obrovské demonstrace a okupace veřejných budov.

Výkonný výbor PAME pozdravil "miliony pracujících všude, v soukromém i veřejném sektoru, kteří se zúčastnili stávky, překonali hrozby, vydírání, zastrašování ze strany zaměstnavatelů a vlády."

Samozřejmě, že některá řecké a zahraniční média, snažící se skrýt velikost hněvu lidí, se zaměřila na provokatérskou činnost malých skupin. V Řecku je dobře známo, že tyto skupiny výborně spolupracují s bezpečnostními službami za účelem rozptýlení masové mobilizace. Ale jejich plány neuspěly! Ochranné síly PAME opět zajistily masové protesty tisíců stávkujících a pouze tehdy, když demonstrující PAME opustily ulici před parlamentem, vyskytly se incidenty, na které se mylně zaměřila některá média.

Také na druhý den stávky ukázaly síly PAME, že je nutné čelit politice vlády, EU, MMF. Společně se silami svazů spojenými v PAME zde byla velká účast studentů, další generace dělnické třídy, kteří demonstrovali pod hlavičkou Fronty boje studentů (MAS), Athénský koordinační výbor pro studenty škol, stejně jako osoby samostatně výdělečně činné a ženy s transparenty Celořeckého antimonopolního sjednocení samostatných podnikatelů a malých živnostníků (PASEVE) a Federace řeckých žen (OGE).

Tyto síly demonstrovaly odpor pracujících, mládeže a lidových vrstev k přijetí nových protilidových opatření. Vyjadřovali opozici lidí k nové oběti pro plutokracii, kterou sociálně demokratická vláda žádá. Požadovali: "Pryč s vládou a stranami kapitálu", "Stažení z EU, moc pracujících a lidu".

Generální tajemnice ÚV KKE, Aleka Papariga, uvedla před parlamentem na stávkové manifestaci: "Boj dnes nekončí, pokračuje. Tento proud lidí může a musí se stát bouřlivějším, radikálnějším, podvratnější. Tento proud může smést vše na své cestě, pod jednou podmínkou: že neukradnou vítězství v poslední chvíli, jak se to stalo už mnohokrát, aby velká část lidu byla nakonec uvězněna v iluzích."

20. 10. 2011

Překlad: Komunistický svaz mládeže